Szerző: Mogyorósi Ágnes

szervezetfejlesztés, pénzügyi tervezés, konzultáció és képzések

A pénzügy legnagyobb részt a bizalomról szól, a hitelességről – nem csak az ügyfeleink felé

Amikor pénzügyest választasz, tulajdonképpen rábízod a pénzed kezelését. Ez a pozíció nem engedi meg a hűtlenséget, miközben persze elvárunk bizonyos szakértelmet is.

Vannak tehát szempontok, amiket a #toborzás és #kiválasztás során érdemes szem előtt tartani. Ebben a bejegyzésben ezeket vesszük sorra.

Szakértelem

A közhiedelemmel ellentétben a pénzügy nem olyan bonyolult, mint az atomfizika, de azért van egy szint, ami alatt nem igazán lesz eredményes a pénzügyesed.

Persze el kell dönteni, hogy pénzügyi adminisztrátort keresel – aki a papírmunkát leveszi a válladról – vagy egy olyan pénzügyest, aki képes és hajlandó segíteni a pénzügyi döntéseidet is adatokkal alátámasztani, és felfejleszthető akár gazdasági igazgatói szintig is. Ez a cikk inkább az utóbbi karaktert segít megismerni és szempontokat adni a megtalálásához.

Miben legyen szakértő?

Szakértőnek kell lennie abban, hogy beszerezze a pénzügyre tartozó múltbeli, jelenbeli információkat, és ezeket egy átlátható rendszerben nyilvántartsa.

Szakértőnek kell lennie abban, hogy hogyan képezzen pénzügyi tartalékokat a jövőbeni terveid elérésének érdekében. Ehhez persze az kell, hogy tájékozott legyen a jövőbeli terveiddel kapcsolatban.

Szakértőnek kell lennie a cég által a pénzügyi területen használt informatikai eszközök használatában – vagy azzá kell válnia. Gondolok itt a vállalatirányítási rendszerre, a számlázóprogramra, kommunikációs felületekre, az Excel használatára.

Jártasnak kell lennie a pénzügyi tervezés témájában.

Mit értek pénzügyi tervezés alatt?

  1. a célkitűzések (amit a cégvezető képvisel),
  2. a pénzt használó és pénzt termelő vállalati tevékenységek (amit a vállalkozás tevékenysége képvisel)
  3. és a számvitel (amit a könyvelő képvisel)

irányítási szempontból történő összekapcsolását, vagyis, a költség- és eredménymenedzsment tevékenységeket értem alatta.

 

A pénzügyi tervezés egy komplex, gazdasági vezetői funkció, amely foglalkozik a bevétel-tervezéssel, bevétel-növeléssel, a bevétel célirányos és költséghatékony felhasználásával, ezáltal a vállalatirányítás egyik fontos alrendszere. A pénzügyi tervezés célja a vállalati hatékonyság növelése és jobb vezetői döntések elősegítése, a döntéstámogatás.

A pénzügyes munkájának értékét rendkívüli módon megnöveli ez a jártasság. (A pénzügyi tervezés mikéntjét és hogyanját oktatási programunkon belül a >>>Pénzügyekben Profi Leszek online tanfolyammal alapozhatod meg.)

Szerző: Mogyorósi Ágnes

szervezetfejlesztés, pénzügyi tervezés, konzultáció és képzések